Kronika
Kronika
13.10.2011 r.
Jedziemy na wycieczkę do Pszczyny.
Idąc spacerkiem przez rynek z Ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami wchodzimy przez Bramę Wybrańców na teren Zamku.
Przez wieki brama zachowała niezmieniony kształt. Prowadzi do niej mostek ponad dawną fosą, niegdyś otaczającą cały zamek. Przejazd bramy wiedzie przez kamienny portal. W Bramie wchodzimy do kawiarni aby się ogrzać gorącą kawą. Stamtąd poprzez podjazd do Zamku wchodzimy „na pokoje”. Zamek jest jednym z najcenniejszych muzeów - rezydencji w kraju. Budynek pochodzący z XIV w. był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie mieści się tu Muzeum Zamkowe, które prezentuje oryginalne historyczne wnętrza z przełomu XIX i XX w. W zbiorach Muzeum zachowało się 80% historycznego wyposażenia zamku.
Zwiedzamy wspaniałe wnętrza, komnaty, salony, galerie, bibliotekę, schody paradne, westybul, zrekonstruowane wnętrza Apartamentu Cesarza: sypialnię Cesarza, garderobę, gabinet, salon dębowy oraz sypialnię Cesarzowej. Natomiast w gotyckich piwnicach zamku, w sześciu kolejnych, sklepionych pomieszczeniach oraz przylegającym do nich korytarzu podziwiamy europejskie i orientalne uzbrojenie z okresu od XVI po początek XX wieku.
W zbrojowni prezentowana jest broń zaczepna i ochronna, przeznaczona do prowadzenia walki oraz broń myśliwska, sportowa i pojedynkowa. Wokół Zamku rozciąga się 156 ha Zabytkowy Park Pszczyński obejmujący Park Zamkowy, Park Zwierzyniec czyli Dziką Promenadę oraz Park Dworcowy. Przechodząc wzdłuż doliny Pszczynki dochodzimy do Zagrody Żubrów. Mamy możliwość porównania pszczyńskiego żubra z kurozwęckim bizonem.
Pokazowa Zagroda Żubrów, powstała na terenie zabytkowego parku, w części zwanej „Zwierzyniec”. Na blisko 10 hektarach wybudowano dwie zagrody wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami, zagrodą kwarantannową oraz magazynami karmy. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego.W Zagrodzie można zapoznać się ze zwyczajami nie tylko żubra, największego ssaka w Europie, ale również poznać inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele oraz pozostałych mieszkańców obiektu tj.: kaczki krzyżówki, kazarki rdzawej, bernikli, gęsi łabędzionosej, łabędzi oraz pawi indyjskich. Z Pszczyny jedziemy do miejscowości Kobiór, do restauracji „Pod Sikorką” na poczęstunek, gdzie po obiedzie spędzamy parę chwil śpiewając i żartując. Wieczorem zadowoleni wracamy do Gliwic.