Kronika
Kronika
10 – 14 wrzesień 2012 r, - Berlin - Poczdam
Pierwszy raz Nasz Klub wyjeżdża na intensywny odpoczynek za granicę, jedziemy zwiedzać Poczdam i Berlin oraz w drodze powrotnej dla porównania Poznań.
1 dzień
Wyjeżdżamy rano z Gliwic, długą drogę umilamy sobie gawędząc wesoło, aby dojechać do Zielonej Góry, gdzie spotykamy się z przewodnikiem, później zwiedzamy wieczorową porą wschodnią część Berlina.
Objeżdżamy miasto, oglądamy budowle: dzielnicę Mitte; Czerwony Ratusz z XIX w. (nazwany tak z powodu czerwonej cegły klinkierowej) - siedziba władz miejskich; Plac Poczdamski – jeden z największych i najruchliwszych placów w centralnym Berlinie; Kościół Mariacki – gotycki kościół jako przykład gotyku ceglanego we wschodnich Niemczech i inne. Wracamy do Polski, aby zanocować w hotelu Park w Rzepinie.
2 dzień
Po śniadaniu wyjeżdżamy do Poczdamu i Berlina.
W Poczdamie pierwsze kroki kierujemy do Pałacu - miejsca Konferencji i podpisania w 1945 roku umowy poczdamskiej przez Stalina, Trumana i Churchilla oraz Clementa Attlee. Zwiedzamy komnaty pałacowe, historyczną salę konferencyjną z 1945 roku i zewnętrzny dziedziniec z czerwoną kwiatową gwiazdą, obsadzoną przez siły zbrojne ZSRR. Z Cecilienhof kierujemy się do rokokowego zespołu pałacowo-parkowego Sanssouci. Park Sanssouci o powierzchni ponad 242 ha, wraz ze swymi licznymi marmurowymi fontannami, egzotycznymi pawilonami i barokowymi zameczkami, stanowi pomnik gustu estetycznego Fryderyka Wielkiego. Pałacowo-parkowy zespół Sanssouci został wpisany w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie poprzez historyczne śródmieście Poczdamu wraz z Ratuszem i Bramą Brandenburską, przez dzielnicę Holenderska dochodzimy do autobusu, i jedziemy zwiedzać część zachodnią Berlina.
Kierujemy się do ruin neoromańskiego kościoła stanowiącego pomnik-symbol o wymowie pacyfistycznej i religijnej, kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma zwanego popularnie kościołem Pamięci. Z bombardowań w 1943 r., ocalała jedynie wieża, która ze swoim poszarpanym dachem stanowi charakterystyczny obiekt w krajobrazie Berlina jako symbol antywojenny. Obecnie w jej wnętrzu mieści miejsce pamięci poświęcone kościołowi – mozaika przedstawiająca członków rodziny Hohenzollernów czczących krzyż . W latach 1957-1963 obok ruin wybudowano nowy kościół ze szklanych ścian. W jego środku znajduje się Madonna Stalingradzka, to wizerunek przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem, wykonany w wigilijną noc 1942 podczas bitwy stalingradzkiej. Obecnie oryginał znajduje się w Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma, a repliki w katedrze w Coventry i w kościele św. Mikołaja w Wołgogradzie.
Z kościoła Pamięci idziemy do centrum wypoczynkowo - handlowego Europa Center. Mnóstwo kafejek, knajpek, restauracji w tym restauracja japońska oraz kilka butików. Atrakcją jest tam zegar wodny, który odmierza czas wykorzystując tylko prawa fizyki i naczyń połączonych.Wracamy do naszego hotelu w Rzepinie gdzie po kolacji, przy muzyce puszczanej przez D-deja Piotra, w rytm utworów Czerwonych Gitar, Abby, Bee Gees i innych bawimy się do późnych godzin nocnych.
3 dzień
Jedziemy na cały dzień do Berlina. Na początek zwiedzamy jedno z muzeów na tzw. Wyspie Muzealnej - Muzeum Pergamońskie. Podziwiamy tu wspaniałe zbiory rzeźby i ceramiki antycznej: monumentalną bramę starożytnego Babilonu otwierającą tzw. drogę procesyjną, która ciągnęła się do świątyni bogini Isztar; ołtarz Zeusa przywieziony z Pergamonu; fasadę pałacu Mszatta bogato rzeźbioną z średniowiecznej rezydencji pustynnej kalifów Mszatta w Jordanii; Mihrab z Kaszanu , niszę modlitewną z meczetu Maidan w Kaszanie, jeden z największych mihrabów wykonanych z glazurowanych płytek ceramicznych; pokój z Aleppo z bogato malowaną drewnianą boazerią ścienną zdobiącą pokój przyjęć w chrześcijańskim domu w Syrii i inne zabytki.
Z wyspy Muzealnej przejeżdżamy do Bundestagu a właściwie do gmachu parlamentu w Berlinie. W głównym budynki wchodzimy na kopułę będącą najchętniej odwiedzanym miejscem turystycznym Berlina i stałym symbolem stolicy. Służy do oświetlenia i wentylacji sali obrad plenarnych oraz z jej platformy jest możliwość obejrzenia panoramy Berlina, a następnie podchodzimy przez starą granicę (berliński mur graniczny) dzielącą Berlin na wschodni i zachodni do Bramy Brandenburskiej, jednego charakterystycznych punktów miasta. Z Placu Paryskiego po wschodniej stronie Bramy Brandenburskiej, zniszczonego podczas II wojny światowej i zaniedbanego ze względu na mur berliński, idziemy spacerkiem wzdłuż głównej ulicy Berlina Unter den Linden oglądając po drodze m.in.: ambasady Francji i Federacji Rosyjskiej, Uniwersytet Humboldta, katolicką Katedrę Świętej Jadwigi Śląskiej, Operę Państwową, Nowy odwach z znajdującą się w środku rzeźbą Matki z martwym synem, Pomnik Fryderyka Wielkiego, ewangelicką Katedrą Berlińską i inne zabytki. Dochodzimy do Alexanderplatz z symbolicznym zegarem pokazującym aktualny czas w 24 strefach czasowych oraz do wieży telewizyjnej z platformą widokową , na którą wjeżdżamy, aby obejrzeć po raz ostatni panoramę stolicy Niemiec.
4 dzień
Z Rzepina jedziemy przez Świebodzin (oglądamy tu figurę Chrystusa Króla ustawioną na usypanym kopcu o wysokości 16 m, postać ma 33 m wysokości (bez korony) i ramiona o rozpiętości 25 m) do Poznania gdzie podziwiamy najwspanialsze zabytki kultury polskiej :
Ostrów Tumski - tu właśnie w 968 r. powstało pierwsze polskie biskupstwo i tutaj spoczywają pierwsi władcy; kościół Najświętszej Marii Panny in Summo, późnogotycki kościół rektorski stojący prawdopodobnie w miejscu kaplicy grodowej wzniesionej ok. 965 r. przez Dobrawę, żonę Mieszka I;
bazylikę archikatedralną - Katedra pw. św. Piotra i Pawła – z reliktami architektury przedromańskiej otoczona wieńcem kaplic, z kaplicą grobową Mieszka I i Bolesława Chrobrego, zwaną od tej pory Złotą, utrzymana w złotej kolorystyce nawiązuje do sztuki bizantyjskiej.; rynek miejski wraz z Ratuszem (jednym z najcenniejszych obiektów renesansowych w Europie Środkowej) i czteroma fontannami, kościół św. Stanisława (biskupa) (jeden z najcenniejszych zabytków baroku w Polsce); zamek Cesarski wzniesiony jako rezydencja dla cesarza Wilhelma II.
Po posiłku w stolicy Wielkopolski wracamy drogą powrotna do Gliwic.