Kronika 2013
Kronika 2013
Dziś wśród Nas witamy gościa dr Małgorzatę Dziedzic specjalistkę chorób zakaźnych, dyrektora ds. medycznych szpitala „VITO - MED.” Sp. z o.o. z Gliwic.
Pani doktor przedstawiła nam problemy związane z ukąszeniem przez kleszcza i skutki w postaci objawów choroby boreliozy.
Borelioza, znana także jako krętkowica kleszczowa, to zakaźna choroba wielonarządowa, którą wywołuje ukąszenie kleszcza. W przypadku zachorowania na boreliozę dość łatwo rozpoznać jej objawy.
Borelioza nieleczona u człowieka przebiega bowiem w trzech etapach. Etap pierwszy, to etap infekcji zlokalizowanej. Na tym etapie choroby najczęściej (jednak nie zawsze) występuje tak zwany rumień wędrujący, czyli rumieniowa zmiana na skórze w tym miejscu, w którym wystąpiło ukąszenie kleszcza. Charakterystyczne dla tego etapu są także objawy podobne do tych, które znamy z przypadków zachorowań na grypę oraz naciek limfatyczny. Mianem tym określa się podobną do odcisku „bańkę” wypełnioną płynem, występującą w dowolnym miejscu na ciele. Tenże naciek, wraz z rumieniem wędrującym, a także zanikowym zapaleniem skóry w zupełności wystarczają by rozpoznać i zdiagnozować chorobę. Kolejnym etapem choroby jest tak zwany etap infekcji rozproszonej, najczęściej występują uciążliwe, nawracające dolegliwości stawowe, zapalenie mięśnia sercowego, a także objawy wskazujące na problemy z oponami mózgowo-rdzeniowymi oraz nerwami obwodowymi, ich zapalenie bądź podrażnienie. Trzeci, ostatni etap nieleczonej boreliozy, to etap infekcji przewlekłej, który objawia się przewlekłym zmęczeniem, porażeniem i niedowładem nerwów obwodowych, zaburzeniami pamięci, czucia i psychiki, zanikowym zapaleniem skóry oraz bólami mięśniowo-stawowymi.
Boreliozę leczy się za pomocą antybiotyków. Wybór lekarstw uzależniony jest od etapu choroby, w jakim znajduje się zarażony. Długość terapii, podobnie jak dobór medykamentów, uzależniony jest w największym stopniu od stadium rozwoju choroby, najczęściej jednak kuracja trwa od dwóch do czterech tygodni. Niestety borelioza jest chorobą, która wymaga czasu i cierpliwości od leczonego, a jej skutki możemy odczuwać nawet po wyleczeniu, do końca życia.
Niech to będzie przestrogą, boreliozy nie można bowiem bagatelizować, można natomiast jej skutecznie zapobiegać. Wspomniane zapobieganie polega przede wszystkim na ochronie przed ukąszeniami kleszczy, a więc unikaniu wypraw w rejony, gdzie może występować ich spora ilość, siadania na pniach przewróconych drzew, używanie środków odstraszających kleszcze, podczas pobytu w miejscach potencjalnego zagrożenia noszenie ubrań jak najszczelniej okrywających ciało, a po powrocie z takiej wycieczki dokładne sprawdzenie własnego ciała pod kątem ewentualnego wczepienia się w nie kleszcza.
Serdecznie dziękujemy Pani doktor za wyjaśnienie objawów choroby i ostrzeżeniem przed ukąszeniem przez kleszcze.