Kronika 2015
Kronika 2015
07 maja 2015 r. - stacja uzdatniania wody Zawada - Karchowice – Rudziniec.
Zwiedzamy Zabytkową Stację Uzdatniania Wody „Zawada” w Karchowicach koło Pyskowic. Jest to kompleks obiektów, parowych urządzeń pompowych i kotłów z lat 20. ubiegłego wieku.
Wybudowana z inicjatywy rządu pruskiego w 1895 roku miała pomóc w rozwiązaniu palącego problemu zaopatrzenia w wodę pitną powstających zakładów oraz rozrastających się miast i osiedli w zachodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Systemu zaopatrzenia w wodę uznawany jest on w Europie za unikatową tysiąckilometrową magistralę wodną dla ponad 3 milionów ludzi.
Zwiedzając pomieszczenia starej pompowni, maszynowni lub stacji pomp można poczuć się jakby czas zatrzymał się 100 lat temu i zobaczyć nigdzie indziej niespotykane zabytkowe urządzenia do wydobywania wody spod ziemi, m.in. pracującą parową maszynę z 1904 roku. Stacja wielokrotnie rozbudowywana i modernizowana, a do 1967 roku bazowała na zespołach pompowych napędzanych parą wodną wytwarzaną w ogromnych kotłach. Dziś krystalicznie czysta woda czerpana m.in. z odwierconej w 1882 r. do głębokości ok. 200 m studni głębinowej pompowana jest do odbiorców przez elektryczne, nowoczesne agregaty.
Kierownik Stacji Pan Aleksander Trzęsicki udostępnił Nam powstały 130 lat temu zespół obiektów wodociągowych, jeden z najcenniejszych i najciekawszych miejsc związanych z rozwojem techniki w regionie, od 1991 roku wpisany na Listę Narodowych Dóbr Kultury.
Po zwiedzeniu Stacji Uzdatniania Wody przejeżdżamy do Rudzińca, gdzie spacerkiem przez zaniedbany park krajobrazowy, w którym znajduje się zrujnowany przez czas i władze odpowiedzialne za gminę neoklasycystyczny pałac rodziny von Ruffer – Rother, kościół pw. św. Michała Archanioła do jeziora nad którym przygotowaliśmy sobie poczęstunek – grill. Najcenniejszym elementem wystroju Kościoła w Rudzińcu jest barokowa polichromia z 1657 r., pokrywająca jej wnętrze, obejmująca wyobrażenie Trójcy Świętej, sceny z życia Chrystusa, postaci świętych oraz ornamenty. Jest to także jeden z obiektów znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa