Kronika 2016
Kronika 2016
17 ÷ 19 kwietnia 2016 r. – Uniejów, Konin, Licheń, Kłodawa.
Jedziemy zwiedzić kopalnie, które dają najlepszą sól do kiszenia ogórków i węgiel do produkcji elektryczności.
Najpierw spłukujemy z siebie śląskie kurze w termalnych kąpielach solankowych w Uniejowie. W kompleksie znajdują się baseny kryte i otwarte zasilane leczniczą solanką termalną. Takie rozwiązanie umożliwia funkcjonowanie basenów przez cały rok - niezależnie od pogody. A wybierać można spośród: pływalni, gorących solanek, saun i gabinetów masażu, zjeżdżalni, dysz, biczy, jacuzzi i innych atrakcji wodnych.
Z Uniejowa krętymi drogami docieramy do Ośrodek VanTur umiejscowionego w środku lasu, gdzie po kolacji w Sali kominkowej śpiewamy przy grillu
18 kwietnia 2016 r. – kopalnia Konin i sanktuarium Licheń,
Rano wybieramy się do Konina. Konin jest głównym ośrodkiem Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego, co zadecydowało o powstaniu Elektrowni Pątnów, który dostarcza ok. 8,5% wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej.
Odkrywkowa działalność wydobywcza na długi czas zmienia otoczenie, w którym jest prowadzona. Tak rozległy obszar wymaga ścisłego współdziałania i uzgodnień z licznymi samorządami, przekształcania powierzchni oraz przebudów infrastruktury istniejącej, na obszarach eksploatacji. Teren po odkrywce Jóźwin II A zrekultywowany został w kierunku rekreacyjno-sportowym. W skład kompleksu rekreacyjnego, wchodzi między innymi 70-metrowy stok narciarski i zbiornik wodny. Przygotowano także teren pod tor motocrossowy oraz amfiteatr. Na obszarze po odkrywce Jóźwin IIB powstanie między innymi jezioro o powierzchni 440 ha.
Po zwiedzeniu odkrywki Jóźwin kierujemy się do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, którego historia wiąże się z małym obrazkiem Matki Bożej namalowanym prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku, przez nieznanego malarza, na modrzewiowej deseczce. W 2004, oddano do użytku monumentalną z centralną kopułą. Jest to obecnie największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie. Obok kościoła wznosi się 25-metrowej wysokości kamienna góra (tzw. Golgota), powstawała z wielkiej ilości głazów narzutowych. Na Golgocie rozmieszczono stacje drogi krzyżowej oraz szereg sztucznych grot, w których urządzono kaplice.
Wieczorem, po całodziennym zwiedzaniu zebraliśmy się w Sali bankietowej, gdzie przy różnorakich napojach wspominaliśmy dwa poprzednie dni oraz tańczyliśmy i bawili się przy dźwiękach muzyki.
19 kwietnia 2016 r. – kopalnia Kłodawa.
Przykładowe wymiary komór eksploatowanych w kopalni soli wynoszą około: 15 metrów szerokości, 15 m wysokości i długości nawet powyżej 200m, a łączna wielkość pustek wyeksploatowanych komór przekracza 15 mln m3. Tradycyjna metoda górnicza pozwala w pełni zachować stworzone przez przyrodę naturalne walory naszej soli.