KRONIKA
17 maj 2008 r.
Węgierska Górka to gmina położona w południowej części województwa śląskiego, w dolinie rzeki Soły na zboczach Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, od północnego zachodu otoczona rozrogiem Baraniej Góry, od południowego wschodu potężnymi ramionami Romanki i Lipowskiej.
Zwiedzamy Skwer Jana Pawła II, polskie fortyfikacje z okresu wojny obronnej 1939r wraz z muzeum w schronie „Wędrowiec” oraz spacerujemy trasą ścieżki "Trakt Cesarski".
Po spotkaniu z przewodnikiem idziemy przez Węgierską Górkę w kierunku fortyfikacji, po drodze mijając Skwer Jana Pawła II, który otwiera Szlak Papieski o długości 42 km. Na placu ustawiono centralnie obelisk z piaskowca, 27 świerków upamiętniających 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II i sadzonkę dębu wyrosłą z nasion poświęconych przez Ojca Świętego – dar Nadleśnictwa Węgierska Górka. Jest to miejsce zadumy, modlitwy, refleksji, tutaj można w ciszy odetchnąć, zatopić się w rozmyślaniach o sprawach, na które często nie mamy czasu w codziennym wirze obowiązków.
Idąc dalej trafiamy na schron bojowy "Wędrowiec", jeden z pięciu wybudowanych w 1939 roku w ramach "rygla obronnego Węgierska Górka " do obrony doliny rzeki Soły. Węgierska Górka była ważnym punktem oporu podczas wojny obronnej 1939r. Mimo ogromnej przewagi liczebnej i technicznej, Niemcy ponieśli spore, szacowane na 200-300 ludzi straty. Obecnie w schronie "Wędrowiec", prezentowana jest wystawa poświęcona walkom obronnym w dniach 1-3 września 1939 r w rejonie Węgierskiej Górki.
Wracamy nad rzekę Sołę i wchodzimy na spacer trasą ścieżki dydaktycznej wyznaczonej przez Nadleśnictwo Węgierska Górka wzdłuż drogi potocznie zwanej Cesarką - wybudowanej w XVIII w., za panowania cesarza Józefa II, jako najkrótszy szlak komunikacyjny łączący Kraków z Wiedniem. Zakątek ten z racji swego położenia i atrakcyjności jest często i chętnie odwiedzany przez turystów. Długość tej trasy wynosi około 2 km.
Wyznaczono na niej 9 przystanków tematycznych, jeden punkt widokowy i miejsce odpoczynku na obiekcie turystycznym. Jeden z przystanków – fort „Waligóra” - jest przypomnieniem obrony Węgierskiej Górki z pierwszych dni II wojny światowej. Spędzamy tam około 2,5 godziny.
Po wędrówce zatrzymujemy się w pobliżu rzeki Soła na terenie Ośrodka Wczasowo-Rekreacyjnego "JAZ" na tradycyjnym poczęstunku przy piwku, kiełbasce z ogniska i żurku.
Po dwóch godzinach biesiady wróciliśmy do Gliwic.