KRONIKA 2009
KRONIKA 2009
26. 03. 2009 r.
Wyruszamy na wycieczkę do Tyskich Browarów Książęcych oraz Tyskiego Muzeum Piwowarstwa. Na początek zobaczyliśmy trójwymiarowy film ukazujący historię Browaru - dawną i tą całkiem współczesną, a następnie poznaliśmy tajniki produkcji, dzięki którym w Tyskich Browarach Książęcych produkuje się rocznie ok. 5,5 mln hektolitrów piwa.
Podstawowym surowcem do produkcji piwa to krystaliczna woda, najwyższej jakości chmiel oraz słód, który jest produktem przerobu jęczmienia browarnianego. Na warzelni słód zostaje zmielony, a po wymieszaniu z wodą, poddany procesowi zacierania, w trakcie którego wszystkie cenne składniki słodu rozpuszczają się w wodzie, a pozostałość osadza się jako młóto.
Następnie dodaje się chmiel, który wzbogaca brzeczkę o goryczkę i aromat chmielowy. Po przefiltrowaniu zacieru klarowna ciecz, nazywana brzeczkà, gotowana jest w kotle warzelnym.
Po schłodzeniu brzeczka zadawana jest drożdżami, natleniana i kierowana do ogromnych tankofermentorów, gdzie przebiega proces fermentacji. Po fazie fermentacji osadzają się drożdże odpadowe.
Po zakończeniu fermentacji powstaje piwo młode, które leżakuje przez około dwa tygodnie, w temperaturze 0ºC, dla uzyskania właściwego bukietu smakowo-zapachowego. Ostatni etap produkcji, nadający klarowność i trwałość Przefiltrowane piwo rozlewamy do butelek, puszek i beczek.
Z magazynów piwo trafia do centrów dystrybucji, a stamtąd do hurtowni i sklepów.
Po zwiedzaniu starej warzelni oraz nowoczesnej linii piwa przechodzimy na degustację piwa w pubie a następnie jedziemy "Pod Wiatraki" na poczęstunek, kolejny kufel "Tyskiego" i wesołe piosenki.