Kronika 2009
Kronika 2009
20 sierpnia 2009 r.
W zebraniu Klubu uczestniczył kol. inż. Jacek Błaszczyk, który omówił i pokazał agregat kogeneracyjny zasilany metanem, ujmowanym przez powierzchniową stację odmetanowania na Polu Zachód Ruchu „Sośnica” z górotworu kopalnianego.
Agregat składa się z synchronicznego generatora prądu oraz sprzęgniętego z nim tłokowego silnika spalinowego. Całość posiada specjalnie zaprojektowaną obudowę tłumiącą odgłosy pracy silnika i generatora. Wyposażony jest w: wymienniki ciepła, automatykę pomiarową, regulacyjną, układ doprowadzenia gazu, mieszacz. Wszystkie wymienione elementy wchodzą zazwyczaj w skład jednego modułu. Agregat kogeneracyjny wyposażony jest w mikroprocesorowy system sterowania. Układ elektroniczny kontroluje automatycznie wszelkie parametry pracy urządzenia oraz rejestruje jego stany ruchowe przekazując informacje do nadrzędnego układu sterowania. Układ ten pozwala na odtworzenie każdego stanu czy zdarzenia dotyczącego pracy agregatu jak również urządzeń towarzyszących. Główną zaletą jest jednak fakt, iż maszynownie z tego typu sterowaniem są praktycznie bezobsługowe! Bloki kogeneracyjne odznaczają się bardzo wysoką dyspozycyjnością sięgającą nawet 96%.
Każdy agregat o mocy 1,95 MW zużywa około 8 m³ czystego metanu na minutę, wytwarzając energię elektryczną która pokrywa około 10 proc. zapotrzebowania mocy kopalni w dni robocze i około 30% w dni wolne od pracy. W skali roku przewiduje się wyprodukowanie około 15600 MWh energii elektrycznej każdym agregatem. W KWK „Sośnica – Makoszowy ” (Ruch Sośnica) pozyskuje się około 80 m³ mieszanki gazowej na minutę, co daje około 38 m³ czystego metanu na minutę. Ze stacji gaz dystrybuowany jest do wytwarzania prądu i ciepła. Dwa silniki gazowe zagospodarowują około 40% proc. metanu ujmowanego w obu kopalniach. W następnym etapie inwestycyjnym przewidziana jest budowa kolejnych dwóch silników, co pozwoli na zużywanie 70 — 80% gazu wydobywanego przez stacje odmetanowania. Koszty inwestycji zwrócą się w ciągu dwóch lat.
Metan jest atrakcyjnym nośnikiem energii, a inwestowanie w jego przeróbkę daje potrójne korzyści - efekty ekologiczne, ekonomiczne oraz poprawę bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Problem jest niebagatelny - wszystkie polskie kopalnie wydzielają bowiem rocznie około 900 mln m³ metanu, z czego zaledwie jedna trzecia trafia do instalacji odmetanowania.