Kronika
Kronika
16.06.2011 r.
Zespół pałacowo-parkowy w śląskich Pławniowicach to bez wątpienia jeden z najbardziej urokliwych zakątków
Polski. Zastanawiamy się tylko, czemu tak mało znany.
Historia wzmiankuje samą wieś już w 1317 roku, ale ranga jej wzrosła, kiedy to dobra rycerskie Pławniowice zakupił w 1737 r. pierwszy starosta powiatu gliwicko-toszeckiego po zajęciu Śląska przez Prusy. W roku 1798 majątek przejmuje hrabia Karol Franciszek von Ballestrem, protoplasta śląskiej linii rodu Ballestrem. Od tego czasu, aż do stycznia 1945 r. dobra pławniowickie pozostawały w rękach rodziny Ballestrem. Rodzina Ballestrem Pławniowice obrała sobie za swą rodową siedzibę wznosząc tu w latach 1882-1885 wspaniały pałac. Cechuje go specyficzne zróżnicowanie kolorystyczne i fakturowe murów, a szczególnie kamiennych detali i czerwonych ceglanych płaszczyzn ścian. Dachy budynku zdobią liczne wieże i wieżyczki, iglice i lukarny. Wokół pałacu rozciąga się park ze starannie dobranym drzewostanem.
Pałac Ballestremów przechodził różne koleje losu. Na początku 1945 r., ówczesny właściciel hrabia Mikołaj Ballestrem zmuszony był opuścić Pławniowice przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Krótko stacjonował w budynku pałacowym marszałek Iwan Koniew. Po wojnie obiekt przekazany został do dyspozycji władz kościelnych. Ustanowiona została w Pławniowicach samodzielna parafia z własnym kościołem parafialnym i plebanią w dawnej kaplicy pałacowej. Pozostałe pomieszczenia przeznaczono na klasztor, dla przesiedlonych ze Lwowa, Sióstr Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu, które przebywały tu do 1976 r. Obiekt zmieniając często mieszkańców i przeznaczenie ulegał szybko zniszczeniu. Od 1978 r. gospodarzem kompleksu pałacowo-parkowego stała się Diecezja Opolska, przeznaczając go na diecezjalny dom rekolekcyjny. Od roku 1992 pławniowicki Zespół Pałacowo-Parkowy stał się własnością Diecezji Gliwickiej zachowując funkcję domu rekolekcyjnego. Jesienią 1993 r. rozpoczęto kapitalny remont, wpisanego w rejestr zabytków, Pałacu w Pławniowicach. Wszystkie prace realizowane są sukcesywnie, w miarę pozyskiwanych - tak w kraju jak i za granicą - środków finansowych oraz dzięki ofiarnemu zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli. Pławniowicki Pałac otoczony jest rozległym parkiem z pięknymi, unikalnymi okazami drzew i krzewów oraz lasami.
W pobliżu znajduje się duży zalew powstały jako wyrobisko popiaskowe.
Po zwiedzaniu pałacu w Pławniowicach przejeżdżamy nad jezioro Dzierżno, gdzie w dawnym Ośrodku Żeglarskim Kopalni ”Sośnica” spędzamy kilka uroczych chwil na pływaniu pod żaglami, grillu i piosenkach górniczo – żeglarskich.