Kronika
Kronika
18 maja 2012 r.
Jesteśmy w „królewskim mieście” w Krakowie, lecz w dawnej dzielnicy zamieszkiwanej przez krakowskich Żydów – zwiedzamy Kazimierz.
Wędrówkę zaczynamy od placu przed Synagogą Starą – najstarszą zachowaną synagogą w Polsce i jedną z najstarszych w Europie, dziś Muzeum Historii i Kultury Żydów Krakowskich. Dalej idziemy ulicą Szeroką – ulicą na której powstało centrum miasta żydowskiego. Spotykamy tu zabytkowe bożnice i domy.
Ulicą Szeroką dochodzimy do Synagogi i cmentarza Remu. W synagodze zwiedzamy salę modlitw z bimą (stołem do wykładania i czytania Tory) ogrodzoną kutą żelazną kratą oraz w ścianie wschodniej miejscem ze świętą arką do przechowywania Tory (biblia hebrajska).
Cmentarz jest jednym z najstarszych w Europie i w Polsce (2 połowa XVI w). W czasie II wojny światowej zniszczony przez Niemców, zachowało się jednak wiele nagrobków, których stelle ozdobione są szczególną symboliką hebrajską: znak gwiazdy Dawida lub lwa - to symbol rodu Judy, ręce w geście błogosławieństwa – symbol rodów kapłańskich, wizerunek skręconego węża – symbol lekarzy. W dalszym etapie zwiedzania wchodzimy do synagogi Izaaka, największej i w przeszłości najwspanialej wyposażona z kazimierskich bożnic. Bożnica zawiera liczne elementy sakralne: szafę ołtarzową z ozdobną bramką w kutej żelaznej kracie otaczającej platformę (bimę) ze schodami przed arką, po obu stronach szafy ołtarzowej odtworzone krótkie teksty modlitw, a na ścianie południowej obszerny tekst z Tory.
Obecnie w bożnicy eksponowana jest wystawa fotograficzna i można obejrzeć archiwalne filmy przedstawiające Żydów w przedwojennym Krakowie i ich zagładę w czasie II wojny światowej.
Wychodzimy z poprzez rynek Kazimierzowski na część chrześcijańską. Zwiedzamy Kościół Bożego Ciała ze wspaniałym wyposażeniem barokowym; wielkim, bogato złoconym ołtarzem głównym, stanowiącym jeden z cenniejszych przykładów krakowskiej snycerki z 1 połowy XVII w. oraz wczesnobarokowe stalle.
W kościele znajduje się mauzoleum biskupa Stanisława Kazimierczyka – stanowiący jeden z ostatnich przykładów rzeźby renesansowo-manierystycznej. Zaglądamy do kościoła św. Katarzyny i dochodzimy do kościoła św. Stanisława Na Skałce i klasztoru Paulinów. Miejsce związane z kultem św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa, który tutaj, według tradycji, poniósł śmierć z rąk króla Bolesława Śmiałego.
W podziemiach kościoła w krypcie pochylamy głowy przed grobami zasłużonych. Spoczywają tu prochy: Jana Długosza, Stanisława Wyspiańskiego, Wincentego Pola, Lucjana Siemieńskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Adama Asnyka, Henryka Siemiradzkiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego, Ludwika Solskiego, Tadeusza Banachiewicza i Czesława Miłosza.
Po zwiedzaniu krakowskiego Kazimierza odwiedzamy jeszcze zaprzyjaźnioną restaurację w Woli Filipowskiej na posiłek i wracamy do Gliwic.